Proteklih dana u Prostor za POMAK održan je 2. po redu Design thinking trening. Timočki omladinski centar, drugu godinu za redom omogućio je mladima iz Zaječarskog i Borskog okruga da prođu petodnevnu obuku za primenu inovativne Design thinking metodologije.

Tokom prethondih 5 dana osamnaestoro mladih imalo je priliku da prođe kroz sve faze ove metodologije. Najpre su se upoznali sa time šta podrzumeva Design thinking, zatim prošli kroz fazu inspiracije, idejacije, zatim prototipiranja i implementacije.

Mladi su najpre skicirali proizvode na osnovu pretpostavki, zatim nakon intervjua sa budućim vlasnicima kreiranih stvari, izradili prototipe proizvoda kakve bi korisnici voleli da imaju. Narednih dana mladi, učesnici treninga radili su na izlistavanju problema koje mladi imaju u gradu, a koje oni mogu kroz neke inovativne ideje da pokušaju da reše. Tako su učesnici podeljeni u četiri grupe razmatrali potencijalna rešenja problema koje je grupa izlistala, zatim izašli na ulice i intervjuisali sugrađane, koji su im rekli šta misle o njihovim rešenjima, na osnovu čega su počeli sa izradom prototipa. Nakon izrade prototipa, svaka grupa je prezentovala svoj prototip, nakon čega su im ostale grupe davale povratne infromacije na osnovu kojih su oni menjali i unapređivali svoje prototipove. Poslednjeg dana treninga svaka grupa imala je priliku da prezentuje svoja konačna rešenja, tj. da pitchuje svoj proizvod. Kao ideje za rešenje pojedinih problema izrađeni su prototipi za aplikaciju za usvajanje napuštenih pasa i mačaka, zatim društvena igra za bolje savladavanje gradiva u srednjim školama, te sajt na kome će mladi srednjoškolci moći da vide u koej aktivnosti škola i organizacije mogu da se uključe, kao i kampanja za pokretanje mladih na aktivizam i volonterizam.

Ceo proces vodili su iskusni treneri iz oblasti Design thinkinga Deniz Hoti i Nikola Rajić.

Trening je održan u organizaciji Timočkog Omladinskog Centra, kroz projekat Think outside the box, a uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih država u Srbiji.